Hea toidu kodu

Suussulav pardi confit

Jõululauale, Pearoog | 21. dets. 2016 | By

Kui sa ei ole veel otsustanud, mida jõululaual peatoiduna pakkuda, siis aeglaselt omas rasvas küpsenud pardikoivad vajavad küll ette valmistamiseks päeva-paar ja küpsemiseks mitu tundi, aga aktiivset tegevust on nendega ainult mõned minutid ja ülejäänud aja saavad need endaga suurepäraselt ise hakkama. Seega, kui nende kasuks otsustad, siis otsusta parem kiiresti. Need on võrratult pehme liha ning mõnusalt krõbeda nahaga ning sobivad kokku paljude lisanditega. Nii traditsioonilise hapukapsa kui ka moodsa selleripüree või näiteks läätsepajaga.

Kõige suurem küsimus, mis confid tegema hakates ilmselt paljude mõtetesse kerkib on see, et kust saada nii üüratutes kogustes pardirasva ja mida sellega pärast pihta hakata. Alustan sellest, et kust rasva saada. Kindlasti müüakse seda ka poodides, aga minu rasv on kogunenud eelmistest partidest. Esimest korda confid (või tegelikult küll confit-laadset toodet 🙂 ) tehes olin ostnud terve pardi ning pärast seda, kui olin sellelt fileed, koivad ja tiivad eemaldanud on ju linnu seljal veel nahka ning samuti kogusin kokku kõik rasva, mis ma pardi küljest vähegi sain. Vormi põhja panin koivad ja tiivad ning nende peale kuhjasin kõik naha- ja rasvaribad, mis ma ülejäänud pardi küljest sain. Nii ei kuivanud liha ära ja kuigi see ei ole päris confit, siis küpsetasin seda samuti aeglasel temperatuuril ja kaua aega, seega tulemus oli suhteliselt sarnane. Ja selle väikese lükkega oligi mul järgmiseks korraks juba ka ports rasva olemas. Hoian seda liitrises purgiga külmkapis ja saan seda järgmistel kordadel kasutada. Kui tahad parti teha, aga rasva ei ole või ei taha ekstra osta, siis nüüd sul on nipp olemas, kuidas väga sarnase tulemuse saab, aga allpool siis ka confit tegemise käik nii, nagu seda “tegelikult” tehakse.

15133738_10209855437080039_1478332362_o

Pilti tegi: Janar Sääsk

Kui on aga hoopis selline olukord, et sul on pardirasva kodus liiga palju ja ei tea, mida sellega pihta hakata, siis soovitan sellega kindlasti ahjukartuleid teha, mis lähevad eriti meeldivalt krõbedaks.

Igal juhul soovitan pardikoibade tegemist katsetada – kui jõululauale enam ei jõua või on seal juba teised praed ees, siis tegelikult sobivad need väga hästi söömiseks ka mõnel laisemal nädalavahetusel.

Ülemisel pildil on minu jaoks üsna ideaalne peolaud – palju erinevaid maitseid, mis kõik omavahel hästi kokku sobivad. Natuke liha ja palju-palju huvitavaid taimi. Kes kõiki blogipostitusi lugeda pole jõudnud, siis pildil on lisaks selle postituse peategelasele veel mesised pannipastinaagid, täidetud punased sibulad, juurselleripüree ning maapirn kurkumiga. Kõik sobivad omavahel imeliselt kokku ja enamus asju ei vaja ka palju vaeva.

Suussulav pardi confit
Portsjoneid: 2
Hinda retsepti
Prindi
Aeg ettevalmistuseks
5 min
Keetmise-küpsetamise aeg
3 hr
Aeg ettevalmistuseks
5 min
Keetmise-küpsetamise aeg
3 hr
Vaja läheb:
 1. 2 pardi jalga
 2. 2 pardi tiiba
 3. 1,5 spl soola
 4. 4 oksakest tüümiani
 5. 1 väike šalottsibul
 6. Värskelt jahvatatud musta pipart
 7. 2 loorberileht
 8. 400 g pardirasva
Eelmisel (või üleeelmisel päeval)
 1. Torgi pardi naha sisse väga terava noaotsaga väikesed augud, et rasv välja sulada saaks, aga ära liha vigasta.
 2. Haki šalottsibul peenelt.
 3. Raputa pool soola kogusest nõusse, kuhu part ühe kihina ära mahub. Lisa sinna ka pool tüümianist ning sibulast ja paar keerdu pipart.
 4. Aseta pardi koivad ja tiivad ühes kihis nõusse ning kata ülejäänud soola, sibula ja tüümianiga.
 5. Jäta vähemalt üleöö, aga soovitavalt kaheks päevaks külmikusse seisma.
Küpsetamise päeval
 1. Kuumuta ahi 110 kraadini.
 2. Sulata pardirasv ahjuvormis, lisa loorberilehed.
 3. Pühi parditükkidelt sool ja maitseained ning aseta tükid sulanud rasva sisse. Rasv peaks parti täielikult katma.
 4. Küpseta parti ahjus vähemalt 3 tundi kuni liha on pehme ning lausa kukub kondi küljest lahti.
Serveerimine
 1. Edasi on kaks võimalust - kui soovid parti kohe süüa, siis eemalda part ahjuvormist ning vala rasv purki (ära seda ära viska, sest saad seda kasutada järgmine kord parti tehes või siis kasutada ahjukartulite valmistamisel). Vahepeal kuumuta ahi 230 kraadini ning rösti parti umbes 10 minutit nii, et nahk krõbedaks muutub.
 2. Kui soovid parti millalgi hiljem süüa, siis saad seda ka paar nädalat säilitada. Selleks tõsta part säilitusnõusse ning vala sellele sularasv nii, et part kaetud on. Kui soovid seda süüa, siis lihtsalt eemalda see rasva seest ning rösti 230 kraadi juures umbes veerand tundi kuni nahk jällegi krõbe on.
Märkused
 1. * Kui ostsid terve pardi ning eemaldasid sellelt ise koivad ja tiivad, siis saad kasutada ka pardi seljal olevat nahka - krõbe nahk on minu jaoks üks confit parimaid osi ning nii saab head kraami rohkem. Pane nahk lihtsalt koos muu kraamiga ahju!
Hea toidu kodu https://kahvliga.ee/

Kommentaarid

Ole esimene, kes kommenteerib

Jäta kommentaar

.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>