Hea toidu kodu

Kuidas küpsetada iga kord täiuslik pardifilee

Pardifilee on pakkumisel paljudes restoranides ja tavaliselt üldse mitte soodsa hinnaga. Aga mis oleks, kui suudaksid seda ise kodus teha nii, et liha lihtsalt sulab suus ja nahk on krõbedamast krõbedam? Kui see mõte sulle sümpaatne on siis loe edasi, sest annan kohe juhised, mille järgi toimetades on pardifileed põhimõtteliselt võimatu tuksi keerata.

Loomulikult ostsin ma jälle terve linnu, lõikasin selle ise juppideks ning võin öelda, et sellest saab teha süüa nii, et kokku tuleb vähemalt 12 portsjonit erinevaid toite. Veel paremini planeerides ka 14 portsjonit. Näiteks see supp on tehtud nii-öelda ülejääkidest ehk siis pardi “karkassist”. Lind maksis 14 eurot, seega puhtalt pardi hind on suts üle euro portsjoni kohta. Lisandite hind tuleb loomulikult siia juurde arvestada, aga mõtle nüüd korraks ka selle peale, kui palju pardipraad või salat mõnes restoranimenüüs maksab 🙂 

Tagasi filee juurde. Pardifilee on selles suhtes natuke kapriisne, et selle küpsusaste lihtsalt peab olema medium. Näiteks veisefilee on selles suhtes palju sõbralikum, et kui see mediumist tooremaks jääb, siis maitseb see ikkagi hästi (mulle endale tegelikult meeldibki veis pigem toorena), aga pardile mediumist toorem küpsusaste ei sobi ja üle küpsetades muutub see juba kuivaks, seega tuleb tabada täpselt õiget hetke. Pardifilee jaoks on palju erinevaid valmistusviise, enamasti pannakse pardifilee lõplikuks küpsemiseks veel ka ahju, aga mina olen enda jaoks välja töötanud sellise retsepti, mis ahjukuumust ei vaja.

praad-part

Pilti tegi: Janar Sääsk

Selle konkreetse filee küpsetamisel võtsin täpselt aega, kui palju ja mis kuumusega üht või teist poolt praadisin ja need on ka retseptis välja toodud. Küll aga oli minu filee sel korral hiigelsuur, ning küpseb seetõttu loomulikult kauem kui väiksem filee – arvesta seda kindlasti, kui seda toitu tegema hakkad!

Väga tähtis on see, et filee oleks enne küpsema hakkamist toatemperatuuril ning väga tähtis on asetada filee külmale pannile. Loogika on selles, et sulatad madalal kuumusel nahaaluse rasva, seejärel tõstad kuumust ning praed naha krõbedamaks. Siis praed kõrgemal kuumusel ära ka teise poole ja ääred, et liha ühtlaselt küpseks ning viimasena kuumutad veel kord nahka, et see kindlasti krõbe jääks. Krõbe pardinahk on lihtsalt niiiiii hea!

part-2

Pilti tegi: Janar Sääsk

Peaaegu kõige olulisem etapp on see, et fileel tuleb pärast küpsemist puhata lasta. Sellel ajal jagunevad lihamahlad ühtlaselt ning seda lahti lõigates ei jookse vedelik fileest välja. Kui oled küpsetamise etapil kõik õigesti teinud, aga ei lase lihal piisavalt rahuneda, siis põhimõtteliselt viskad oma töö ja vaeva lihtsalt minema, sest liha jookseb pärast lahti lõikamist kuivaks 🙁

Ühest pardifileest jätkub koos lisanditega peatoiduks kahele ja salatil kasutades isegi kolmele inimesele.

Krõbeda nahaga pardifilee
Portsjoneid: 2
Hinda retsepti
Prindi
Keetmise-küpsetamise aeg
15 min
Ajakulu kokku
30 min
Keetmise-küpsetamise aeg
15 min
Ajakulu kokku
30 min
Vaja läheb:
 1. 1 suur pardifilee
 2. Soola
 3. Pipart
 4. Tüümiani
Juhtnöörid
 1. Võta pardifilee juba tund aega enne söögi tegemist külmkapist välja, et see toatemperatuurile soojeneda jõuaks.
 2. Tee pardi nahka hästi terava noaga üksteisest umbes 1 cm kaugusele risti-rästi lõiked, aga kindlasti ole ettevaatlik, et lõikaksid vaid nahka, mitte liha.
 3. Maitsesta pipra ja soolaga.
 4. Aseta pardifilee nahaga pool allpool külmale pannile ning kuumuta madalal kuumusel umbes 5 minutit. Minu pliidil on kolm kuumust, kasutasin number ühte (eesmärgiks on sulatada välja naha all asuv rasv).
 5. Viska pannile rasva sisse ka paar oksakest tüümiani.
 6. Seejärel keera kuumus keskmiseks ning prae veel umbes 5 minutit (eesmärgiks on nahk krõbedamaks muuta).
 7. Nüüd keera kuumus kõrgeks ning keera filee pannil ümber ja prae seda umbes 4 minutit + mõlemal küljel veel 30 sekundit.
 8. Seejärel keera filee taas nahaga panni poole ning prae veel kaks minutit (eesmärk on nahk eriti krõbedaks muuta).
 9. Tõsta part pannilt restile või lõikelauale, kata fooliumiga ning lase vähemalt 10 minutit puhata (see on vajalik selleks, et mahlad liha sees ühtlaselt jaotuksid).
 10. Viiluta part ning maitsesta lõikepinnad soolaga. Kui lihast puhkamise ajal mahlu välja tilkus, siis lisa need kastmele. Kui sa kastet teha ei soovi, siis kalla mahlad lihtsalt lahti lõigatud fileele.
Märkused
 1. * Küpsetusaeg sõltub loomulikult sellest, kui suur on pardifilee. Mul oli sel korral täielik hiigelfilee, mis kaalus 280 grammi, seega - kui sinu oma väiksem on, siis tõenäoliselt peab ka küpsetusaega vähendama.
https://kahvliga.ee/

Tegin sel korral liha puhkamise ajal juurde ka äärmiselt lihtsa pannikastme. Apelsin sobib pardiga imehästi kokku ja no ingveriõlu oli mul lihtsalt kodus olemas. Loomulikult võid aga kasutada ka punast veini, kui oled pardikontidest eelnevalt puljongi keetnud, siis ka see sobib kastme tegemiseks ideaalselt.

Lihtne pannikaste pardi juurde.
Hinda retsepti
Prindi
Ajakulu kokku
15 min
Ajakulu kokku
15 min
Vaja läheb:
 1. Pardifilee praadimisest pannile jäänud kraam
 2. Väike šalottsibul
 3. Poole apelsini mahl
 4. 1 dl ingveriõlut
 5. Soola
 6. Tüümiani
Juhtnöörid
 1. Pärast pannilt filee eemaldamist eemalda pannilt lusikaga suurem osa rasvast (ära seda minema viska vaid küpseta selles näiteks ahjukartuleid või säilita seda confit valmistamiseks). Jäta alles umbes 1 spl rasva.
 2. Haki šalott peenelt ning viska koos tüümianiga pannile ning prae umbes 3 minutit.
 3. Seejärel pigista pannile apelsinimahl ning vala juurde ingveriõlu.
 4. Lase podiseda kuni kaste on umbes poole võrra kokku keenud ning maitsesta seejärel soolaga.
 5. Lisa ka pardifileest puhkamise jooksul eraldunud lihamahlad.
 6. Serveeri koos pardifileega.
https://kahvliga.ee/

 

Kommentaarid

 1. Jäta kommentaar

  Anna-Liisa
  13. jaan. 2019

  Tegin esimest korda elus täna parti selle retsepti järgi ja tõesti väga hästi õnnestus. Suurepärane juhis 🙂

  • Jäta kommentaar

   kadri
   13. jaan. 2019

   Mul on superhea meel 🙂 Aitäh tagasiside eest!

Jäta kommentaar

.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>