Võiubadega täidetud baklažaan
Viimasel ajal juhtub väga tihti, et ma kokkan pidevalt neid asju, mis siin blogis juba kirjas on. Isegi kui retsept päris üks ühele ei ole, siis mul on tunne, et kui näiteks selles imelises lillkapsa-kikerherne karris tomat välja jätta ja sidrun laimiga asendada, siis see ei ole piisav muudatus, et seda uueks retseptiks nimetada. Ja siis juhtub veel tihti nii, et kui toit valmis saab on juba pime ehk ei saa pilti teha. Või siis jätan härra elukaaslase koos instruktsioonidega toidu küpsemist valvama, aga unustan täpsustamata, et 200 kraadi on mõeldud tavalise ülevalt ja alt kuumusega, mitte pöördõhurežiimiga, lähen ise trenni ja siis jõuan tume-tume pruuni lasanje valmimise ajaks koju (ehk siis üks lasanjeretsept on tulemas kindlasti, kui uuesti selle tegemiseni jõuan. Suuuuuuure hunniku köögiviljadega. Ja tegelikult härra elukaaslane oli tubli, sest keeras temperatuuri vähemaks kui tundus, et asi liiga pruuniks kisub – ainult see režiimiasi jäi segaseks 🙂 ).
Vot aga täna juhtus nii, et olin päeval juba poole kahest kodus ja miljon tähtaega ei olnudki kukil, seega tundus paslik lõunaks midagi uut meisterdada. Ja teie kõik saate siit tegelikult lausa kolm retsepti ühe asemel.
Esiteks – marineeritud sibulad!
Sibul mulle meeldib ja marineeritud asjad ka meeldivad. Nii mõnus lisand kõikvõimalike toitude juurde olgu siis salat või võileib. Paar nädalat tagasi tegin just liitrise purgi äädikamarinaadis sibulaid, aga kuna need nüüdseks otsas on, siis tundus paslik sel korral hoopis punast sibulat sidrunimahlaga marineerida. Tegelikult just niisama lihtne ongi ning sarnane kombo rändab mul päris tihti ka erinevate sealatite sisse – sel korral mõõtsin aga kogused ka täpselt ära. Ühe suure sibula kohta kulus täpselt 1 teelusikatäis soola ning ühe väiksema sidruni mahl. Ja ongi kõik. Sibul viiluta nii õhukeselt, kui suudad ning masseeri soola ja sidruniga läbi. Söö kohe või pista purki ning kasuta nädala jooksul ära. Ülihea!
Teiseks – võioa salat
Sätin selle retsepti kogused allapoole ja täitsin sellega täna küpsetatud baklažaani, aga kuna ma sellest pool suutsin juba baklažaani pehmenemist oodates ära “maitsta”, siis julgen seda ka iseseisva salatina soovitada. Salati inspiratsiooniks oli tegelikult tabbouleh, aga bulguri asemel kasutasin valgeid võiubasid. Petersell ja münt said ürtideks valitud suuresti seetõttu, et mõlemad on mu terrassil veel täies elujõus. Koriander sobiks siia kindlasti ka, aga see on mul kahjuks juba ammu ilmale alla andnud. Salatile lisasin loomulikult ka ohtralt sedasama marineeritud sibulat.
Kolmandaks – ubadega täidetud baklažaan
Tundub, et mul on baklažaaniga ja eriti just täidetud baklažaaniga mingi teema, sest mul on siin juba olemas üks kitsejuustuvahuga baklažaan ja kikerhernestega täidetud versioon. Tänane erineb neist mõlemast juba seetõttu, et munataim on täiesti tervena ahjus küpsetatud. Ise olen tulemusega ülirahul. Baklažaanil on suurepärane omadus imada endasse kõik vedelikud, mis sellega kokku puutuvad. Tavaliselt näiteks oliiviõli ning nii võib muidu tervislikust taimest kohutav kaloripomm saada. Samas on baklažaan ise väga suure vee sisaldusega ning kui kaitsev koor viljaliha ümber täiesti terveks jätta, siis aurutab baklažaan ennast justkui ise seestpoolt ning tulemuseks on superpehme ja mahlane sisu.
Tõele au andes panin ma muidugi salati sisse terve supilusikatäie oliiviõli, seega päris kalorivaba see toit siiski ei ole, aga kõik, mis siin on, on mõnusas tasakaalus.
Kogused retseptis on toodud ühele, aga see üks (=mina) on suure isuga, seega võimalik, et jätkub ka kahele väiksema isuga tegelasele. Ja tegelikult soovitan korraga ikka rohkem kui üht baklažaani küpsetada – muidu läheb toidu elektrikulu arvestades paganama kalliks. Kui kõiki baklažaane kohe ära ei söö, siis ülejäänutest võib hiljem midagi muud valmistada – küpsetatud baklažaan on lihtsalt nii hea!
- 1 väiksem baklažaan
- 200 g keedetud võiubasid (konserveeritud valged oad sobivad ka)
- 1 punane tšillikaun ( kui sa pole vürtsisõber, siis pane vähem)
- Ohtralt värsket münti ja peterselli
- 1 spl head oliiviõli
- Tunde järgi marineeritud sibulat (vaata ülevalt retsepti, vaja läheb punast sibulat, sidrunit ja soola)
- Soola
- Eelkuumuta ahi pöördõhu režiimil 200 kraadini.
- Pane terve baklažaan ahjuplaadile ning viska see 40 minutiks kuni tunnikeseks ahju. Küpsetusaeg sõltub ahjust ja vilja suurusest, seega hoia silm peal ning kui tundub, et on juba piisavalt pehme, siis ilmselt ongi, kuigi pigem jäta see ahju liiga kauaks kui liiga väheseks. Kuna vili on koorega kaitstud, siis seda üle küpsetada on üsna võimatu.
- Vahepeal marineeri sibul (selle töökäiku vaata ülevalt poolt).
- Sega kokku salat - haki ürdid ja tšilli peenelt ning sega kokku ubade ja oliiviõliga. Lisa marineeritud sibul ning vajadusel maitsesta soolaga.
- Kui baklažaan valmis, siis lõika sellele pikuti sälk sisse ning tõmba viljaliha kahvliga koore küljest pisut lahti.
- Täida oasalatiga ning serveeri kohe - kuum baklažaan soojendab ka salati mõnusalt üles..
Ole esimene, kes kommenteerib