Lihtsad pita saiad ilma pärmita
Pita saiad on Lähis-Ida maades populaarsed seest tühjad saiataskud, mida süüakse tihti kebabi või falafelidega täidetult, aga ka lihtsalt kastmetesse dipitult. Mulle meenub nendega alati üks Egiptuse mereannirestoran, kus üks kena kohalik proua neid terve päeva jooksul värskelt juurde küpsetas. Ja kui mul see mälestus ikka juba nii umbes 3 aastat pärast reisi ikka veel üsna eredalt meeles on ja Eestist ei ole ma nii häid pitasid leidnud, siis tuli küpsetamine ikka ise ette võtta. Enamus retsepte kasutavad pita puhul pärmi ning eelkergitust, mis teeb kogu protsessi keerulisemaks. Selle retsepti puhul on pärmi asemel kasutusel juuretis ning õhtuseks küpsetamiseks tuleb taigen kokku segada juba hommikul, aga midagi muud sellega päeva jooksul teha tarvis ei ole.
Lepime nüüd kõigepealt kokku, et see retsept on minu hinnangul küll lihtne, aga selle lihtsuseks on vaja eelnevalt omada naturaalset nisujahust juuretist või siis vähemalt sõpra kes on nõus enda oma jagama. Mul on juuretis olemas, ning peab ütlema, et alates ajast, kui selle retsepti järgi saia küpsetan on mu nisutoodete tarbimine kõvasti kasvanud. Ehk siis need, kes nisu kardavad – parem ärge üldse proovigegi teha ei juuretisega saia ega ka neid pitasid, eksole! 🙂
Kuna värskelt küpsetatud saia lõhn on maailma parim ja pealegi saab õhukesed saiataskud ohtra salati ja muu tervislikuga täita, siis minu repertuaari jäävad need igal juhul alles.
Ahjaa – neid saab küpsetata nii panni peal kui ka ahjus. Mina olen katsetuste käigus leidnud, et kõige parema tulemuse saab kasutades ahju ja pitsakivi (vahelepõige keelehuumorisse – kuna mu klaviatuuril on S täht natuke raskesti alluv, sest ilmselt siia vahele on näiteks toidupuru pudenenud 🙂 siis kirjutasin alguses kogemata pitakivi, mis antud kontekstis ju ka tegelikult vale ei ole), mis peab olema maksimaalselt kuum. Kui sul pitsakivi ei ole, siis kasuta kas võimalikult kuuma panni või aja ahjuplaat võimalikult kuumaks.
- 500 g nisujahu
- 280 g vett
- 9 g soola
- 20 g saiajuuretist
- 20 g extra virgin oliiviõli
- Sega kõik ained omavahel kokku ja sõtku umbes 8 minutit kuni taigen on ühtlane.
- Pane taignapall õlitatud kaussi ning jäta toatemperatuurile seisma. Taigen võib seista kuni 24 tundi, mul seisis sel korral vaid 12 ja kerkis ka täitsa kenasti.
- Kui kasutad ahju ja pitsakivi või ahjuplaati, siis pane see juba varakult maksimumkuumusele soojenema. Kindlasti peavad saiad küpsema otse kuumuse allikal, seega mida kuumem pind on, seda parem tulemus.
- Järgmiseks jaga taigen 16 võrdseks osaks ning veereta pallikesteks.
- Lase pallikestel umbes 10 minutit puhata.
- Rulli pallid nüüd umbes 2 mm paksusteks ringikesteks.
- Küpseta pitasid otse kuumuseallikal - nende ümaraks paisumiseni kulus minu ahjus umbes 80 sekundit, pärast seda keerasin need veel korraks ümber ning lasin veel 30 sekundit küpseda.
HUviline
29. nov. 2016
Kuidas juuretisega algust teha?
kadri
29. nov. 2016
Siin postituses kirjutasin selle lahti: http://kahvliga.ee/juuretisega-sai/
Aega võtab, aga minu jaoks absoluutselt seda väärt!