Hea toidu kodu

Kevadine kikerherne-spinatisupp ja mõned liigutamisvihjed

Kevad on traditsiooniliselt see aeg aastast, mil terve maailm kollektiivselt arvab, et nüüd on õige aeg kergemalt toituma hakata ning sporti tegema loivavad ka need, kes terve talve parimal juhul tugitoolispordiga tegelenud on. Osaliselt selle nimel, et suveks saledaks saada, aga osaliselt ka selle tõttu, et organism lihtsalt karjub millegi tervislikuma järele!

Selle suveks saledaks saamisega on nagu on. Täpselt üks kord aastas tubliks hakkamine tõenäoliselt häid tulemusi ei too. Mis muidugi ei tähenda seda, et just nüüd ja kohe praegu ei võiks alustada tervislikuma eluga. Soovitan lihtsalt seda, et tervislikuks hakkamine ei peaks olema kuidagi hooajaline “projekt”, vaid pidev elustiil. Loomulikult tohib endale vahel lubada ka klaasikese proseccot või kaneelisaiakese. Nende vallatumate valikute vahepeal õppige aga armastama liigutamist ning tervislikku toitu. Ka need viimased ei tohiks kuidagi piinlemisena tunduda, sest kui süüa päevast päeva nii, et see ei ole nauditav ning ka liikuma peab end lausa sundima, siis ei saagi need kumbki eluviisiks muutuda. See omakorda tähendab seda, et me loobume mõlemast õige pea ja langeme jälle ebatervislikumate valikute küüsi, et järgmisel kevadel taas “suveks saledaks” projektiga pihta hakata.

Aga mis see lahendus siis on? Kui tervislik toit ei maitse ja liikuda ei meeldi?

Kõigepealt toitumisest

Üks tark ja vana (no ikka nii umbes 90, täpset vanust ei küsinud, seega võis vabalt ka 100 olla) joogaõpetaja ütles mulle Indias, et tänapäeva inimestel on kokkuvõttes ainult üks tervisemure – ei kuulata oma keha. Ja tegelikult on tervislikult elamine lihtne – tuleb jälgida kaht lihtsat reeglit: “Eat when you are hungry, sleep when you are sleepy” ja nii lihtne ongi. Aga tänapäeval me ei tee seda. Magamine on superoluline, aga sellest ma täna täpsemalt ei räägi. Söömisega paneb suur osa meist tõenäoliselt mööda.

Me näksime päevad läbi, sööme päris palju töödeldud toite ning ei söö piisavas koguses puu- ja köögivilju. Ma isiklikult arvan (disclaimer: ma ei ole toitumisnõustaja ega arst, seega igaüks otsustab ise, kui palju ta minu nõuandeid kuulda võtab, eksole!), et kui suurem osa oma toitudest ise kodus valmistada, siis pool muret ongi juba murtud. Koduse toidu puhul me näeme täpselt, mis sinna sisse läheb ning käsi ei tõuse nii kergelt tohututes kogustes õli ja muud ebatervislikku lisama.

Kui tundub, et koduse toiduvalmistamise peale tohutult aega kulub, siis selle fakti ma lükkaks hea meelega ümber. Näiteks minu blogis olevad retseptid võtavad aruharva üle poole tunni aega ning isegi kullerid ei too toiduportsu tavaliselt nii kiiresti kohale. Lisaks saab alati korraga suurema portsu valmis teha ning selle näiteks järgmisel päeval lõunaks tööle kaasa haarata. Lisaks tervislikkusele on garanteeritud ka raha kokkuhoid.

Kui sulle tundub, et ka sinu kodused toidud on ikkagi ebatervislikud ning tasakaalust väljas, siis tänapäeval on väga lihtsaid tööriistu oma toitumise jälgimiseks. Näiteks soovitan kasutada sellist rakendust nagu MyFitnesspal, kuhu saad oma söödud toidukogused kirja panna ning jälgida kaloreid, toitainete tasakaalu ning näed ka seda, millest puudu jääb. Kui nädalakese jooksul täpselt kirja panna kõik, mis suust sisse rändab ja selle põhjal selgub, et midagi ikka väga mööda on, siis on selle põhjal palju kergem edaspidi tervislikumaid valikuid teha.

Tervislik toitumine on tegelikult harjumuse küsimus. Kui näiteks suhkru kogust märkimisväärselt vähendada, siis mõne aja pärast muutub meie maitsemeel nii palju tundlikumaks, et “tavalised” koogid tunduvad liiga magusad ning hakkame üha enam hindama naturaalseid ja värskeid maitseid. Algus võib keeruline tunduda, aga ma usun, et see kõik on seda väärt.

Minu silmis koosneb tervislik toitumine kõige suuremalt jaolt taimedest – köögiviljad, kaunviljad ja erinevad teralised. Kindlasti ei tasu karta tervislikke rasvu nagu näiteks avokaado, pähklid ja seemned. Ja alles siia lisaks ning palju väiksemas koguses võiks sobitada kõikvõimalikud loomsed tooted nagu liha ja piim ning mõni amps magusat, kui ilma ei saa.

Suuremas koguses taimede söömine ei tähenda sugugi seda, et ainult toorest porgandit või lehtsalatit krõmpsutama peaks. Kaugel sellest. Üks hea variant kõht korralikult täis saada on nautida näiteks suppe, mida saab põhimõtteliselt kõigest teha. Täna pakun välja ühe supertoitva ja kevadiselt rohelise spinatisupi, mis tänu kikerhernestele ka korralikus koguses valku sisaldab ning eeldusel, et puljong enne valmis on võtab aega ainult veerand tundi. Kui sul koduse puljongi varusid olemas ei ole, siis soovitan soojalt kasutada Food Studio valmis puljongeid, mis on täiesti naturaalsed ning aitavad tundide viisi kokkamisele kuluvat aega kokku hoida.

Tervisliku toitumise kohta kokkuvõtvalt – eelista kodust ning suuremas osas taimset kraami, katseta erinevate retseptidega, leia oma lemmikud ning õige pea märkad, et valikud muutuvad juba nende peale mõtlematagi tervislikumaks!

Ja nüüd natuke liikumisest

Olen täiesti veendunud, et igaüks peaks leidma mõne ala, mis talle päriselt meeldib. Mina ise olen selle ehtne tõestus. Ma ei ole kunagi eriline sportlane olnud. Kehka tunnid keskkoolis möödusid täitsa keskmisena, aga näiteks suusatamises olen kunagi ka suvetööle jäänud (jep, see on võimalik!) ja aastaid ning aastaid pidin lausa sundima end liigutama. Nüüdseks olen joogaõpetaja. Kes oleks arvanud! Mina ise kümme aastat tagasi igatahes kindlasti mitte!

Ehk siis lihtsalt katseta, katseta ja katseta kuni leiad midagi, mis sulle päriselt meeldib – olgu selleks kepikõnd, korvpall või jooga – kui silmad säravad ja sa lausa tahad liigutama minna, siis on tegemist õige asjaga. Aga loomulikult alguses peab end natuke ka tagant sundima. Minu jaoks on hommikul vara üles ärkamine, et enne kaheksat matile jõuda siiamaani keeruline, aga pärast on lihtsalt nii mega tunne, et see on seda täiesti väärt!

Kuna tänane kirjutis on toidust ja liikumisest, siis pakun siia lõpetuseks välja mõned lihtsad joogaharjutused, mis aitavad seedimise kiiremini tööle panna (sellega seoses – vähemalt kolm tundi enne joogatundi ärge sööge, muidu on neid keeruline teha).

Paadi asend

See on kindlasti üks parimaid asendeid kerelihaste treenimiseks. Kalluta end istudes pisut tahapoole, hoia selg sirge, õlad taga ning kõht aktiivselt sees. Tõsta jalad kõigepealt kõverdatud põlvedega. Kui tunned, et suudad rohkem, siis siruta jalad sirgelt enda ette. Püsi asendis vähemalt viis pikka ja sügavat hingamist, siis too jalad enda ette risti, käed puusadest ettepoole põrandale ning proovi end sisse hingates maast lahti tõsta. Ka siin teevad tööd just kõhulihased. Välja hingates istu põrandale tagasi ning sisse hingates võta uuesti paadiasend. Kui tunned, et hakkad seljast ära vajuma, siis kõverda rohkem jalgu või toeta end isegi põlvedest – sirge selg ning aktiivne kõht on tähtsamad, kui see, kui kõrgele jalgu tõsta suudad!
Korda harjutust kokku 3 korda.

Lihtne kerepööre

Matil istudes keera vasak jalg enda ette nii, et põlv vaatab otse ning kand on parema tuhara ees. Nüüd too parem jalg üle vasaku põlve ning hoia mõlemad tuharad matil. Sisse hingates tõsta vasak käsi lae suunas ning siruta end hästi pikaks. Välja hingates too käsi üle põlve ning suru põlve ja küünarnukki üksteisele vastu. Hoia selg sirge ning pilk pööra selja taha. Kui soovid harjutust järgmisele tasemele viia, siis proovi tuua vasak käsi põlve alt läbi ning parema käega selja tagant sõrmed kinni püüda. Selg hoia endiselt kindlasti sirge. Püsi asendis vähemalt 5 pikka ja sügavat hingamist. Siis vabasta ning korda kõike teise poolega.

Vimpkaga lapseasend

Istu oma kandade peale ning proovi põlved koos hoida. Tee kätest rusikad ning too need umbes naba kõrgusele kõhu peale. Siis tule ettepainutusse nii, et rusikad jäävad kõhu ning reite vahele. Pea ja kael hoia vabalt ning küünarnukkidel lase vabalt maa suunas langeda. Püsi asendis vähemalt 10 sügavat hingamist.

Kevadine kikerherne-spinatisupp
Portsjoneid: 2
Hinda retsepti
Prindi
Aeg ettevalmistuseks
5 min
Keetmise-küpsetamise aeg
10 min
Aeg ettevalmistuseks
5 min
Keetmise-küpsetamise aeg
10 min
Vaja läheb:
  1. 3 rohelise sibula vart
  2. 1 spl õli praadimiseks
  3. 1 purk kikerherneid
  4. 350 ml FoodStudio kanapuljongit
  5. 350 g spinatit
  6. 0,5 sidruni mahl
  7. Soola
  8. Serveerimiseks 100 g fetat
Juhtnöörid
  1. Tükelda sibul ning viska see õli ja sutsukese soolaga poti põhja keskmisel kuumusel praadima kuni sibul sutsu pehmeneb. Kulub ehk paar minutit.
  2. Samal ajal haki spinat. Jämedama varreosa jupid viska kohe potti, õrnemad lehed jäta veel ootama.
  3. Siis viska juurde kikerherned ning puljong, tõsta kuumust ja lase keema tõusta.
  4. Lisa potti ka hakitud spinatilehed ning kuumuta veel paar minutit kuni lehed kokku vajuvad.
  5. Siis tõsta pott tulelt ning surista saumikseriga kõik ühtlaselt siidiseks supiks.
  6. Pigista sisse esialgu veerandi sidruni mahl. Maitse suppi, otsusta, kas on vaja soola või veel sidrunit lisada ning käitu vastavalt.
  7. Serveerimisel pudista peale mõnusalt soolakat fetat.
Hea toidu kodu https://kahvliga.ee/

Postituse valmimist toetas Food Studio Goods.

Kommentaarid

Ole esimene, kes kommenteerib

Jäta kommentaar

.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>