Vegan šokolaaditort

Ma nüüd ei hakka väitma, et see šokolaaditort just päriselt tervislik on, aga võrreldes tavaliste šokolaadikookidega sutsu mõistlikum ikka. Tavaline suhkur on siin asendatud kookossuhkruga, tavaline nisujahu täistera speltajahuga, traditsiooniline ohtra või ja toorjuustuga tehtud kreem avokaado ning banaaniga ning kõigele lisaks on see veel ka üleni vegan. Seega minu silmis kindel võitja. Tagantjärgi tarkusena pean jälle ära mainima, et paljudele jääb see kook ikkagi liiga “tervisliku” maitsega – ilmselt olen oma maitsemeeled suhkru suhtes üsna tundlikuks harjutanud, seega olge hoiatatud, maitske tainast enne küpsetamist ja vajadusel lisage suhkrut juurde. Või siis asendage täistera speltajahu tavalise nisujahuga.
Nüüdseks teen seda juba neljandat korda ja olen ikka täiesti vaimustuses sellest, kuidas ilma võita nii mõnusalt pehme ja mahlase koogipõhja teha saab ja kerkib see ka ikka korralikult. Siin piltidel on näha kahe kihina tehtud kooki, aga tegelikult saab sellest kogusest kenasti ka kolm kihti teha ja kui kreemi rohkem teha, siis annab sellest ikka väga uhke ja kõrge koogikese ehitada.
Vegan asjadest rääkides ma tahaks öelda, et mul on veganitest kohati kahju. Ma eelistan ise alati taimseid toite, aga kuna ma põhimõtteline vegan ei ole ja piima igapäevaselt niikuinii ei joo, siis pole nende toodetega väga kursis, aga selle koogi jaoks mandlipiima otsides tutvusin natuke pakutava valikuga ja see, kui palju lisaained taimsetesse piimadesse juurde pannakse on päris kurb. Mandlipiima on tegelikult lihtne ka ise teha. Selleks läheb tarvis ainult mandleid ja vett, that´s it. Samamoodi saab teha piima põhimõtteliselt kõigist muudest pähklitest. Poest leidsin ainult piimad, kus on vähemalt neli koostisosa, enamusel oluliselt rohkem ning suurem osa neist on veel lisaks ka magustatud. Ehk siis kui ma igapäevaselt piima tarbima tahaks hakata, siis ei jääks mul muud üle, kui seda ise teha, sest kui vahel väljas söömas käia, siis niikuinii sööme endale igasugu jama sisse ja mulle meeldiks igast lisaainete tarbimine võimalikult madalal hoida. Aga see selleks, ma tegelikult ei tahtnud vinguma hakata.
Retsept sai alguse sellest, et Kohvisemu saatis mulle maitsmiseks erinevaid kohvisorte. Neil on valikus selline tore asi, nagu “tasting box” millega saad korraga nelja sorti kohvioad koos maitsmisjuhendiga ning niimoodi “pimesi” erinevate kohvisortide proovimine on päris tore. Ma kirjutasin esimese maitsmise jooksul üles näiteks sõnad nagu “kergelt tühi maa maitse” ja”sidrunikoor” – need kumbki ei olnud pärast päris kirjeldusega üks-ühele sünkroonis, aga igal juhul on niimoodi erinevate kohvide proovimine põnev. Kuna ma ise kõige suurem kohvijooja ei ole, siis oli see mulle isegi väikseks väljakutseks. Igapäevaselt tarbitavate toodetega on maitseid oluliselt lihtsam analüüsida.
Endale tüüpiliselt oli mul tarvis kohe ka mingi retsept välja mõelda, kus see kohv kasutusel oleks. Mõtlesin, mis ma mõtlesin, aga jäin hetkel ikkagi klassikalise kohvi ja šokolaadi koosluse juurde ja sealt see tort alguse saigi. Retseptis kasutasin Fragrante segust tehtud kohvi – see on kokku segatud kahest Brasiilia ubade sordist. Rääkisin nüüd muidugi välja, et need “tasting boxis” esindatud on, aga ma paki numbrit ei kirjuta, seega saate soovi korral ikkagi selle karbikese endale proovimiseks tellida. Nüüd mõtlema hakates on see karbike kohvisõpradele ka suurepäraseks jõulukingiks. Äkki jõuate veel tellida Aga loomulikult võite kasutada retseptis täpselt seda kohvi, mis teil kodus olemas on. Koogi sisse lisatavast kohvist tugevat kohvimaitset ei jää, põhiline nüanss tuleb hiljem koogi immutamisel.
Ja kohvi saab edukalt asendada ka hoopis apelsinimahlaga. Värskelt pressituga loomulikult. Ja apelsiniga variandi puhul soovitan veel avkaadokreemi sisse ka apelsinikoort riivida – saab eriti mõnus!
Retsepti koogipõhjaks sain inspiratsiooni siit, aga tegin nii mõnegi asenduse. Ja kreem on mul kasutusel üsna iganädalaselt – tavaliselt söön seda lihtsalt niisama lusikaga.

Ole esimene, kes kommenteerib