Hea toidu kodu

Lasanje minu moodi

Pearoog | 6. märts 2024 | By

Lasanje on üks neist toitudest, mida ma valmistan siis, kui plaanin mitmeks päevaks korraga toidu ette teha. Kuigi üldjoontes kasutan selle valmistamiseks alati teatud konkreetseid tooraineid, siis omamoodi on tegemist ka külmkapitühjendusroaga, sest kastmete sisse rändavad alati ka kõik kapis ootavad juustulõpud ning erinevad mitte-enam-kõige-värskemad  köögiviljad, mis sel hetkel kasutamist ootavad.

Lasanje (ja teisedki ahjupastad) on ka ainsad pastaroad, mida minu hinnangul ette valmistada saab. Kui otse potist kastmesse rändav pasta peab kohe ka kõhtu jõudma, siis lasanje puhul teen tihti nii, et esimene kord söön seda kohe peale küpsetamist ning järgmisel või isegi ülejärgmisel päeval soojendan endale tüki ahjus üles. Samuti saab lasanjet nii valmisküpsetatuna kui tegelikult ka enne küpsetamist säilitada sügavkülmas õhukindlalt suletud karbis. Tehes korraga valmis mitme lasanje jagu kastmeid on võimalik aega säästa ja mõnusa ahjuroa saab kasvõi kuu aja pärast mugavalt sügavkülmast välja võtta ja küpsema panna. Täna tegin valmis küll ühe tavalise ahjuvormi koguse, aga jagasin selle koguse hoopis nelja väikesema vormi vahel ära ja tõstan enamuse neist sügavkülma järgmisteks kordadeks. Kui mõni Itaalia vanaema nüüd neid ridu loeb ja šokki satub, siis palun vabandust! Tegemist on minu enda kogemuse ja minu eelistusega, mille põhjal selline teguviis täiesti toimib. Kuna ka mu retsept ei ole kuigivõrd traditsiooniline, siis loodetavasti saan andeks!

Enamasti on minu lasanjed ilma lihata, sest liha mul kunagi „Lihtsalt igaks juhuks“ külmkappi varutud ei ole, küll aga on mul pea alati olemas hernevalgu graanulid, mis lasanje sisse imeliselt sobivad. Samas vahel, ka täna, on lasanjeplaan saanud inspiratsiooni just -30% allahindluskleepsuga hakklihast, mis kuulub ka traditsiooniliselt lasanje vahele käiva bolognese sisse. Ma taimetoitlane ei ole, aga mul on väikestviisi põhimõte, et lihatooteid ostangi vaid siis, kui näha on, et kaupluses neid ära osta ei jõuta – vahel harva on 10 pakki üksteise pea kollase kleepsuga ja no hakkab ju kahju! Päris autentset bologneset ma pole küll ealeski pastaplaatide vahele pannud, sest tavaliselt rändab minu kastme sisse ka vähemalt nelja erinevat köögivilja ja isegi kui mul mitte üht köögiviljajuppi ära kasutada tarvis pole, siis porgand ja suvikõrvits läheks kastme sisse ka täiesti plaanipäraselt. Allpool panen üks ühele kirja täna valminud retsepti, aga olen tihti punasesse kastmesse lisanud ka seeni, porrulauku baklažaani, ube ja isegi juursellerit. Üks loogika, mida ma enda toitumise juures jälgida püüan, on süüa võimalikult palju erinevaid taimi – eesmärgiks mahutada igasse nädalasse vähemalt 30 erinevat taime. See tundub esmapilgul üsna võimatu, aga tegelikult saab üsna lihtsa vaevaga isegi päevas 20 erinevat taime kokku ning näiteks tänases retseptis on kokku kasutusel 10 taime.

Valge bešamellkaste on mul üsna traditsiooniline, aga valmistan selle pisut vedelama, kui klassikaliselt, sest kaste imbub mõnusalt lasanjeplaatide sisse ning mu lemmikosa lasanjest ongi justnimelt pealmine kiht, kus bešamell koos kõige ülemise pastakihiga mõnusalt krõbedaks küpsenud on. Lasanjeplaatidest kasutasin sel korral väga mõistliku hinnaga ja maitsvaid Coop lasanjeplaate ja terve koguse valmistamiseks kulus neid üsna täpselt pool pakki. Kogus sõltub muidugi ka sellest, kui paksud täidisekihid pastaplaatide vahele panna – mulle meeldib ohtralt täidist! Kastmes kasutatava juustuga olen aga väga vabameelne – selle sisse rändavad kõik erinevad juustujupid alustades parmesanist kuni sulatatud juustuni, mis külmkapis ootamas on. Ka koguse osas ei ole ma väga peps ja tavaliselt lähtun maitsemeeltest rohkem, kui grammidest, aga allpool kirjas olev retsept on täpselt üle kaalutud ning see toimib kindlasti.

Kas lasanjeplaadid tuleks enne ahjuvormi ladumist ka eelnevalt pehmemaks keeta? Olen näinud paljusid retsepte, mis soovitavad seda teha, aga ise ma seda mitte kunagi ei tee ning ühtki kaebust pole selles osas saanud, seega mina ütleksin, et ei. Juhul, kui sul muidugi just väga-väga kiire pole, sest kindlasti saavad need keetes kiiremini pehmeks, kui ahjus ainult kastmete sees küpsedes. Samas, kui sul väga-väga kiire on, siis ma soovitan ka lasanje asemel mõne muu pastaroa valmistamine ette võtta 🙂

Pikk jutt jutustatud ja lõpuks jõuangi ka retsepti juurde!

Lasanje minu moodi

Aeg kokku1 t 20 min
Portsjoneid: 8

Vaja läheb

  • 250 g lasanjeplaate kasutasin Prismas müüdavaid Coop lasanjeplaate

Punane kaste

  • Praadimiseks tiba õli
  • 200 g sibulat kasutasin valget ja punast
  • 2 vart sellerit
  • 500 g kodust hakkliha
  • 140 g kontsentreeritud tomatipüreed
  • 250 g porgandit
  • 150 g suvikõrvitsat
  • 100 g paksoid võid vabalt ära jätta
  • 500 g passeeritud tomateid Kasutasin tavalisi, aga Coop valikus on ka ürtidega versioon, mis siia samuti sobiks
  • Maitse järgi soola, pipart, kuivatatud basiilikut ja oreganot

Bešamell

  • 50 g võid
  • 50 g nisujahu
  • 0.5 l piima
  • 200 g riivjuustu
  • Maitse järgi soola

Kuidas?

Punane kaste

  • Tükelda sibul ja seller üsna peenelt. Pane vähese õliga pannile praadima. Kui need on juba pisut pehmenenud, siis lisa panile ka hakkliha ning purusta see pannilabida abil peenemaks.
  • Lisa pannile kontsentreeritud tomatipüree, maitsesta juba praegu soola, pipra ning kuivatatud ürtidega, sega kõik segamini ning jäta pannile praadima.
  • Riivi porgand ja suvikõrvits peenelt, haki paksoi – viska need kõik järjest pannile hakklihasegu juurde lisaks.
  • Kõige viimasena lisa pannile passeeritud tomatid, sega veelkord tõsta keema ning seejärel jäta kaste madalale kuumusele podisema kuni bešamelli valmistad. Enne lasanje kokku tõstmist maitse veelkord ja lisa vajadusel maitseaineid.

Bešamellkaste

  • Kuumuta paksupõhjalise poti põhjas või. Kui või on sulanud vispelda selle sisse jahu.
  • Vala potti esialgu umbes 1 dl piima ning sega see vispliga kiiresti ühtlaseks. Siis lisa ülejäänud piim ning sega jällegi ühtlaseks. Kuumuta aeg-ajalt segades kuni kaste natuke pakseneb (5-6 minutit).
  • Sega kastme sisse riivjuust, sega kõik ühtlaseks ning keera kuumus kinni. Maitsesta vajadusel soolaga (võimalik, et seda pole vaja, sest juust juba ongi soolane).

Lasanje kokku panemine

  • Pane vormi alumiseks kihiks paar lusikatäit bešamelli.
  • Bešamelli peale lao ühes kihis lasanjeplaadid. Kui nende kuju ei klapi üks ühele sinu vormi kujuga, siis lihtsalt murra need sobiva kujuga tükkideks.
  • Kata lasanjeplaadid punase kastmega ning see omakorda vähese bešamelliga.
  • Korda kihte kuni punane kaste on otsas. Planeeri koguseid nii, et viimasele pastaplaatide kihile saad lisada mõnusalt paksu kihi bešamelli – see küpseb ahjus eriti mõnusaks.
  • Küpseta lasanjet 200 kraadi juures 40-50 minutit. Kui sinu ahi pealt väga hoogsalt küpsetad, siiis võib-olla pead mingil hetkel vormi fooliumiga katma, et see ära ei kõrbeks. Kui ahi pealtküpsetusega laisk on, siis võib-olla pead lõpus paariks minutiks grilli sisse lülitama. Minu ahjus pole kumbagi abinõud tarvis,
  • Lase lasanjel enne lahti lõikamist võimalusel 10 minutit peale ahjust välja võtmist seista – siis hoiavad tükid paremini kuju.

Postitus on valminud koostöös Prisma Peremarketid kauplustega.

Prisma omabrändide valik on muutumas ning Rainbow tooteid hakkab asendama põhjamaise kvaliteediga Coop tootesari. Prismas müüdavaid Coop tooteid teistest kaupluskettidest ei leia. Prisma Coop on Põhjamaades juba pikalt tuntud ja seda just hea hinna-kvaliteedi suhte pooles. Tooteid hangitakse läbi Coop Tradingu, kuhu kuuluvad Coop Taani, Coop Norra, Coop Rootsi ja Prisma emaettevõte SOK.

Kommentaarid

Ole esimene, kes kommenteerib

Jäta kommentaar

.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>