Hea toidu kodu

Grillsuitsutatud lõhe plangul

Kuidagi kahtlaselt vaikne on siin blogis olunud viimasel ajal. Minu vabandused nende kõigi ees, kes nüüd ilma uute retseptideta hakkama on pidanud saama, aga mul lihtsalt on niiiiiii palju tegemist, et pole kuidagi kirjutamiseni jõudnud. Retseptimustandeid on mul hulgim ja osan neist peavad vist lausa järgmist suve ootama, sest oleme ausad – värkete maasikatega kook vist kahjuks hetkel väga päevakajaline ei ole.

Toiduga seotud tegemisi on tegelikult olnud omajagu. Mõned tellimuse peale tehtud koogid siin ja seal (poleks elusees aimanud, et just minu koogid nii popid on – pole ma just kõige suurem maiasmokk) ja alles sel nädalal tegin ühe toreda brunchilaua 25 inimesele ning eks ma ikka kodus teen ka kogu aeg süüa, seega oleks kirjutada küll, aga ma olen endale kuidagi suutnud igasse nädalasse ka nii umbes 6-10 trenni toppida ja siis peab ju veel ka magama ja tööl käima ja igasugu muid vajalikke asju tegema. Aga üldse ei kurda – mulle väga meeldib oma elu! 

Ja nüüd siis toidu juurde. Aitasin mõnda aega tagasi korraldada ühte grilliõhtut, kus ka väike hariduslik moment sees oli. Ehk siis lihtsalt pakist šašlõki pannile viskamine ei tulnud kõne alla (mitte, et see minu puhul üldse kunagi tuleks). Meie grillmenüüs oli hoopis eeltoiduks miniburger lambalihast koos jogurtikastme ja ohtra salatiga, peatoiduks paar erinevat salatit ning grillilt baklažaani-tomatirullid, lihast mediumini küpsetatud ja õhukeselt viilutatud antrekoot chimichurri kastmega ning seesama plangul küpsetatud lõhe, millest kohe lähemalt räägin, ning magustoiduks grillitud virsikud apelsini-mascarponekreemi ning kodus tehtud vahukommiga.

Salat ikka kõigepealt!

Võib-olla unustasin miskit ära ka veel aga no igatahes ilmselgelt ei olnud see päris tüüpiline eestlaste grilliõhtu menüü ja jäime ise päris rahule. Tundub, et külalised ka. Grillimise hooaeg on küll vaikselt lõpule jõudmas, aga kes veel sellist asja plaanib, siis soovitan samamoodi valmistoidu letist väljapoole vaadata, keskenduda rohketele aedviljadele ja vähesele, kvaliteetsele ja põnevalt valmistatud lihale-kalale.

Grillimiseks ilmselgelt valmis! Pilti tegi Erlend Štaub

Lähemalt kalast. Tegemist on täitsa tavalise lõhefileega (millel kusjuures poest ostes olid luud sees ja pintsette meil küll kellelgi kaasas ei olnud, seega sain neid oma 20 minutit sõrmedega 5 kalafilee seest välja sikutada), maitseainetest oli kasutusel vaid sool ja pipar ning põhiliseks kangelaseks olid maitse andmisel hoopis puust plangud, millele kalafilee sättisime. Veel läheb vaja suuremat kaanega suletavat grilli. Meil oli kasutusel gaasigrill. 

Kuna meil oli fileesid kokku viis, siis saime katsetada ka natuke erinevaid meetodeid.

  1. Filee värskelt vees leotatud plangul, madalamal kuumusel (grill polnud veel piisavalt kuum), nii umbes 25 minutit. Tulemus oli pigem küpsetatud lõhe, ilma olulise suitsuse maitseta.
  2. Filee vees leotatud plangul, mis on eelnevalt alumisel küljelt söegrillil pisut kõrvetatud, nii umbes täpselt 17 minutit kõrgel kuumusel. Nüüd me juba räägime, sest tulemus oli oluliselt suitsusem ja mõnusam, seega järgmine kord kasutan kindlasti kõrgemat kuumust ning kõrvetan plangu eelnevalt pisut ära.
  3. Kuna plankusid saab kasutada mitu korda, siis oleks põnev katsetada neidsamu juba kõrbenud plankusid, sest eeldatavasti tuleb kala neil järgmine kord veelgi suitsusem, aga selle katsetamiseni pole ma veel jõudnud.

Plankude kasutamisel on mõnus veel see, et eraldi serveerimisaluse peale pole mõelda tarvis, sest sama plangu saab otse lauale tõsta, peab ainult selle eest hoolitsema, et selle alla mingi mustust kannatav alus sättida, sest pisut kõrbenud plank ikka määrib küll.

Väike valik menüüst. Töö käigus pildi tegemiseks aega väga polnud ja pimedaks hakkas ka minema.

Kel plangutamise suhtes huvi tekkis, siis neid toodetakse siinsamas Eestis sellise ettevõtte, nagu Flame Woodcraft poolt.

Kommentaarid

  1. Jäta kommentaar

    Karin
    9. sept. 2017

    Oi, kus sooviks kala kõrvale ka selle kartuli-punasesibula-salati retsepti 🙂

    • Jäta kommentaar

      kadri
      9. sept. 2017

      Tead, ma tahtsin seda retsepti linkima haakata, aga siis avastasin, et seda polegi üleval 🙁
      Kiirelt siia – kartul, kapparid, päikesekuivatatud tomatid, ohtralt sibulat, teralist sinepit ja vajadusel õli.
      Proovin lähitulevikus päris retsepti postitusena kirja ka panna 😉

Jäta kommentaar

.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>