Šokolaadine peedikook siidise kreemiga (vegan)
Mõned retseptid ootavad vahel päris tükk aega üles kirjutamist. Enamasti on viibimise põhjus laiskus või ajapuudus, aga mõnikord on ka mõistlikumad vabandused olemas ja sel korral ongi üks selline just välja pakkuda. Nimelt katsetasin suvel retsepte peedijahuga – täitsa kohaliku kraamiga, mis supertoidu mõõdu välja annab. See kook siin kasutab kreemis justnimelt Green Bite peedijahu, aga kuna see alles sel kuul päriselt müügile jõuab, siis enne ei olnud lihtsalt mõtet postitust avaldada.
Ma olen alati seda meelt, et kõige parem toit on see, mis tuleb otse oma aiast või vähemalt võimalikult lähedalt ja värskelt. Tegelikult viimased kuu aega olengi põhiliselt iseenda, vanaema, ema ja tädi kasvatatud kraami söönud. Lisaks veel metsast seeni korjanud ja eks turult on ka üht-teist koju tassitud. AGA fakt on see, et aasta läbi ei ole värsket kraami laialt saada ning lisaks tuleb vahel ka laiskus peale ning siis on kõiksugu naturaalsed pulbrid headeks abilisteks. Ise tegin sel aastal näiteks viinamarjakestadest ning seemnetest jahu. Ülejäänud marjadest sai hästi kokkukeedetud siirup – ülihapu, aga niiiiiiii maitsev. Kui vanaisa käest järgmise laari viinamarju saan, siis püüan selle valmistamise protsessi ka kirja panna.
Green Bite on Eestimaa mõnusad peedid pulbriks jahvatanud ning purki pannud ning see on mõnus vitamiinipomm. Kiirel päeval mõnus lisand smuutile, pudrule või lihtsalt jogurtiga kokku segatuna. Aga mina mõistagi nii lihtsaid retsepte ei katsetanud vaid sättisin üsna lihtsa peedipulbriga kreemi juurde ühe mõnusa ja šokolaadise peedikoogi.
Peet ja šokolaad koogi sees ei ole tegelikult mingi uudis ja olen sarnaseid kooke ka varem küpsetanud, aga pole retsepti kirja panemiseni jõudnud. Kuna nüüd oli ka fotograaf omast käest võtta (kõik selle postituse pildid on teinud Martin Hallik), siis tundus, et kätte on jõudnud õige aeg. Kook ise on lihtne, eriti ettekeedetud peete kasutades. Sisuliselt on vaja ainult vedelad ning kuivad koostisosad eraldi kokku segada ning siis need ühtlaseks taignaks kokku tõsta. Tähtis on see, et tainast liiga palju ei segataks – nii võib niigi tihe kook liiga raskeks muutuda.
A ja muide – peedipõlguritele ei tasu öelda, et koogi sees köögivilju kasutasid. Neid tegelikult maitsest ei tunne vaid pigem annavad need lihtsalt mahlasust juurde. Kui soovid tervsilikku aspekti varjata, siis ära muidugi kaunistuseks ekstra peeti kasuta 🙂
Šokolaadine peedikook siidise kreemiga (vegan)
Vaja läheb
Taigna jaoks
- 350 g keedetud peeti
- 100 g tumedat šokolaadi
- 2 spl jahvatatud linaseemneid
- 4 spl vett
- 60 g kookosõli
- 1 dl india pähkli piima Võid asendada muu taimse piima või veega
- 1 tl vaniljepastat
- 250 g jahu
- 60 g kakaod
- 130 g kookossuhkrut
- 2 tl küpsetuspulbrit
- 0,5 tl soola
Kreemi jaoks
- 250 g siidist tofut
- 1 spl kookosõli
- 250 g taimset vahukoort kasutan Tere oma
- 1 tl agaavisiirupit
- 1 spl peedijahu kasutan Greenbite oma
- 1 tl vaniljepastat
Lisaks
- Kookosõli ja kakaod vormi ettevalmistuseks
- Kaunistuseks soovi korral peediribasid, söödavaid lilli, marju ning veel peedipulbrit
Kuidas?
Taigna jaoks
- Aseta 20-cm koogivormi põhja küpsetuspaber, määri nii paber kui ka vormi ääred õhukese kihi kookosõliga ning raputa üle kakaoga. Hoia vormi külmkapis kuni tainast valmistad.Eelsoojenda ahi 180 kraadini.
- Sulata šokolaad ning lase sel pisut jahtuda.
- Püreeri peet ning sega see kokku šokolaadi, linaseemnete, vee, kookosõli, india pähkli piima ning vaniljepastaga.
- Teise kaussi sõelu kokku kõik kuivained.
- Kalla vedelad ained rahulikult kuivainete sisse ning sega ainult nii kaua, kuni saad ühtlase taigna.
- Kalla tainas vormi ning küpseta 40 minutit (sõltuvalt ahjust võib aeg natuke lühem või pikem olla – katsu tikuga, kas tainas on keskelt küps).
- Pärast küpsemist lase koogil vormis umbes pool tundi puhata ning seejärel jahuta see restil täielikult.
Kreemi jaoks
- Püreeri tofu ühtlaseks. Kõige lihtsam on seda teha saumikseriga.
- Sega tofukreemi sisse kookosõli, agaavisiirup, vaniljepasta ning peedipulber.
- Vahusta koor eraldi anumas ning sega see ettevaatlikult ülejäänud kreemi sisse.
Lõppakord
- Kui soovid kahekihilist kooki, siis lõika koogipõhi ettevaatlikult kaheks, kata alumine kiht umbes kolmandikuga kreemist ning tõsta pealmine kiht ettevaatlikult katteks peale. Mina ei viitsinud kõrget torni ehitada, jätsin koogi ühekihiliseks ning serveerisin ülejäänud kreemi kõrvale.
- Kasutades pritskotti või muud sulle sobivat meetodit kata kook kreemiga ning kaunista meelepäraselt.
- Serveeri kas kohe või veel mitme päeva jooksul. See kook muutub seistes isegi mahlasemaks!
Lisamärkused
- Sama retsepti järgi saab edukalt ka muffineid küpsetada ning sellest taigna kogusest saab 12 üsna suurt muffinit.
- Kreemi jääb ühekihilist kooki tehes kindlasti üle – naudi seda näiteks koos värskete marjadega mõneks muuks magustoiduks.
- Kui soovid gluteenivaba kooki, siis järgiproovitud retsept on nisujahu asendamine 100g mandlijahu ning 150g kikerhernejahuga. Sel juhul võta 1tl küpsetuspulbrit lisaks ning arvesta sellega, et kook saab tiba kuivem.
- Olen samas koogis katsetanud ka peedi asendamist porgandiga – töötab. Eeldan, et ka bataat võiks kenasti sobida!
Marge
8. sept. 2021
Mina olen saanud seda kooki, väga maitsev oli 😋 nüüd proovin ise ka teha.
kadri
14. sept. 2021
Mõnusat küpsetamist! 🙂