Üldse mitte traditsiooniline pardi pho
Sügisesse ja talve on supist sobivamat toitu keeruline leida, eriti kui tegemist on kergelt vürtsika ja omatehtud puljongiga keedetud pardi phoga. Pho on aasiapärane, täpsemalt Vietnamist pärit supp, mida traditsiooniliselt tehakse veisekontidest ning keedetakse vähemalt kuus tundi ning serveeritakse riisinuudlite, ohtrate ürtide ja erinevate kastmetega ning pakutakse juurde ka erinevaid veiseliha tükke imeõhukestest toore sisefilee viilakatest kuni väga huvitavate tükkideni nagu magu ja kõõlused. Ja tavaliselt serveeritakse seda umbes ämbri suurusest kausist 🙂
Vietnamis ei ole ma veel kahjuks käinud, seega minu ettekujutus sellest, kuidas pho maitsema peaks pärineb erinevate suurlinnade Chinatownidest ja kõige eredamalt on meeles New Yorkis söödud supp, mis oli lihtsalt imeline – oma rolli võis mängida muidugi ka see, et me keegi ei olnud nii sügiseseks ja tuuliseks ilmaks valmistunud, olime restorani jõudes läbimärjad ja täiesti läbi külmunud. Aga imeline see igatahes oli.
Tänase supi keetsin aga hoopis pardist, seega ei ole tegemist traditsioonilise phoga, küll aga jääb selle supi iseloom ka siin alles. Puljong on koos erinevate vürtsidega pikka aega aeglasel tulel podisenud ning serveerimisel saab igaüks supi enda jaoks parajaks timmida lisades erinevaid kastmeid, ürte ja laimimahla. Lihtsalt imeline!
Muide – nii selle kui ka nii mõnegi järgmise postituse pildid tegi Janar, kes tegelikult on ise kokk ja seega saab toidust hästi aru, aga hetkel harjutab (minu hinnangul äärmiselt edukalt) hoopis ilusate piltide tegemist. Pluss on tore ka endale kinnitust saada, et tehtud toit ikka teistele ka maitseb 🙂 Kohe lust on endal neid ilusaid pilte vaadata ja korraks käis peast juba läbi ka mõte, et äkki peaks ikka endale ka korraliku kaamera ostma, sest telefoniga tehtud piltidega ei anna päris pilte ikka võrreldagi… Ratsionaalselt mõeldes ma saan ju jälle aru, et kõiki maailma hobisid inimesel ka olla ei saa ja ega siis ainult kaamera pilti ei tee vaid peaks siis rohkem süvenema sellesse… ja mul juba täitsa mitu hobi on ka 🙂 Aga eks näeb, mis elu toob. Seniks igatahes aitäh Janarile!
Ahjaa, nuudlitena kasutasin sel korral peenikesi täistera riisinuudleid, tavaliselt kasutatakse jämedamaid ja valgeid riisinuudleid, aga täisteranuudlid maitsesid samuti lihtsalt imeliselt! Pardi karkassi sain loomulikult nii, et ostsin terve pardi, mille fileed ja koivad-tiivad saavad kasutatud teistes toitudes ja kontidest saab selle supi puljong ning ka liha saab sealt supi sisse rohkemgi kui piisavalt.
- 1 umbes kilo kaaluv pardi "karkass"
- 1 sibul
- 40 g ingverit
- 50 g porgandit
- 50 g sellerit
- 2 tähtaniisi
- 1 väiksem kaneelipulk
- 1,5 spl kalakastet
- 1 spl suhkrut
- 1 pakk riisinuudleid
- 2 laimi
- Punt värsket koriandrit
- Punt münti
- Punt Tai basiilikut
- Hakitud rohelist sibulat
- 2 värsket punast tšillit
- Hoisin kastet
- Sriracha kastet
- Eelsoojenda ahi 200 kraadini.
- Tükelda pardi "karkass väiksemateks tükkideks ning pane ahjuvormi.
- Pane ahjuvormi ka ilma koorimata pooleks lõigatud sibul, ingver paariks tükiks lõigatuna, suured porgandi- ja selleri tükid.
- Rösti umbes 45 minutit ahjus. Röstimine annab puljongile tugevama maitse.
- Kalluta kogu ahjuvormi sisu potti, lisa ka tähtaniis, kaneel, suhkur ja kalakaste.
- Kata umbes 2 liitri veega, lase keema tõusta ning vajadusel riisu vaht.
- Lase väga madalal kuumusel,nii, et puljongi pind vaevu-vaevu virvendab keeda vähemalt kolm, aga veel parem kui viis tundi.
- Kui puljong piisavalt maitsekas, siis kurna see puhtasse potti ning jäta kondid korraks jahtuma.
- Puhasta kontidelt kogu liha ning tõsta kõrvale.
- Leota riisinuudleid umbes pool tundi leiges vees nii, et need pehmeneksid.
- Säti taldrikule valmis kõik värsked ürdid, viiluta tšilli ja lõika laim sektoriteks.
- Serveerimisel tõsta iga kausi põhja ports nuudleid, lisa kontidelt korjatud liha ning kalla neile tulikuum puljong.
- Igaüks saab oma supi ise "lõpuni tuunida" lisades meelepäraseid ürte, laimi, tšillit ja kastmeid.
- * Traditsiooniliselt tehakse pho-d veisekontidest ning serveerimisel lisatakse ka näiteks imeõhukesi toore sisefilee lõikusid. Kui soovid oma supi ka liharikkamaks muuta, siis võid selle supi serveerimise juures kasutada kergelt küpsetatud ning imeõhukeseks lõigatud pardifileed.
Ole esimene, kes kommenteerib