Suitsukanakreemiga profitroolid
Keedutainas on üks huvitav tegelane. Selle tegemine tundub alati kohutavalt suur ettevõtmine, kui sellega aga pihta hakata, siis ei ole hullu midagi ja ebaõnnestunud ei ole see mul ka veel kunagi. Alati on põnev jälgida, kuidas väiksed tupsukesed õhku täis kerkivad, seest tühjaks muutuvad ja muutuvad mõnusateks söödavateks pakenditeks mistahes soolastele või magusatele täidistele.
Ainuke asi sellega on, et pärast seda, kui need täidetud saavad, tasub need võimalikult kiiresti nahka pista. Mulle just meeldib see, kui taigen on veel mõnusalt krõbe ja täidis mahlane. Järgmisel päeval maitsevad pisikesed tuuletaskud endiselt suurepäraselt, aga taigen tõmbab osa täidise niiskust endasse ning muutub seega pehmemaks. Maitsevad need muidugi endiselt hästi ja tean paljusid, kes sellised “tõmmanud” profitroole just eelistavadki, seega maitse asi, aga mulle meeldivad vahetult pärast täitmist rohkem.
Ja täidistest rääkides sobivad siia tõesti igasugused asjad, mida pritskotiga täidiseks pritsida saab. Nii soolased, kui ka magusad. Sel korral mõnus suitsukanaga kreem, mis läheb kordamisele veel ja veel nii profitroolide täidisena, kui niisama võileival. Ja igal juhul sobib nende pisikeste tuuletaskutega ka jõululauda ehtida!
- 4,5 dl vett
- 120 g võid
- 1 tl soola
- 270 g jahu
- 6 muna
- 2 suitsutatud kanakoiba
- 200 g toorjuustu
- 200 g vahukoort
- peotäis peenelt hakitud tilli
- Musta pipart
- Eelkuumuta ahi 220 kraadini.
- Kuumuta vesi koos või ja soolaga keemiseni.
- Tõsta pott tulelt, kummuta sinna eelnevalt välja kaalutud jahu ning sega kõik ühtlaseks.
- Tõsta pott madalale kuumusele tagasi ning sega tainast tulel umbes 3 minutit, kuni tekib ühtlane taignapall ning sa niiskust on välja auranud.
- Seejärel tõsta taigen tulelt ning lase mõni minut jahtuda.
- Nüüd lisa ükshaaval munad ning sega taigen enne iga muna lisamist ühtlaseks. Taigen peab jääma tugev. Kui sul on väga suured munad, siis võimalik, et piisab ka viiest munast. See on selline tunnetamise küsimus - taigen peab olema pritskotiga pritsitav aga samas kindlalt oma kuju hoidma.
- Kui tainas ühtlane, siis võtagi pritskott, tõsta tainas sellesse ning pritsi küpsetuspaberiga kaetud plaadile väikesed tupsukesed.
- Kui tupsukesed valmis, siis tee oma sõrmed märjaks ning tupsuta tekkinud teravad otsad lamedamaks, et need ahjukuumuses ei kõrbeks.
- Küpseta profitroole 220 kraadi juures umbes 15 minutit (kui kasutad kaht plaati korraga, siis tõsta need poole küpsemise peal ümber), seejärel alanda kuumus 200 kraadini ning küpseta neid veel umbes 10 minutit.
- Seejärel torka igasse taskukesse terava noaotsaga auk, et niiske õhk välja pääseks ning jäta need siis praokil uksega ahju, kuni need jahtuvad.
- Puhasta kanaliha luudelt, nahka ei ole vaja eemaldada ning haki kõik peeneteks kuubikuteks.
- Purusta see kas võimsas köögikombainis või saumikseriga nii peenikeseks, kui võimalik.
- Lisa kanale toasoe toorjuust ning töötle ka see ühtlaseks.
- Viimasena lisa segule eraldi vahustatud koor ning till ja sega kõik omakorda kokku.
- Maitsesta pipraga ja kui vaja, siis lisa ka pisut soola (mul oli piisavalt soolane kana ja ei näinud soola lisamiseks vajadust).
- Seda vahtu saad nüüd kasutada kas võileival, võileivatordi kaunistamisel või tänase retsepti puhul profitroolide täidisena. Selleks pane vaht peene otsikuga varustatud pritskotti, suru see ots profitrooli küljele tehtud august sisse ning suru see vahtu täis. Korda sama ülejäänud profitroolidega.
- Sellest kogusest taignast saab tuuletaskuid rohkem, kui täidist on. Peaaegu pooled jäävad üle. Aga oleme ausad - tegelikult sa ju tahad ikkagi need ülejäänud millegi magusaga täita 🙂
Ole esimene, kes kommenteerib